SOGD UYGUR ALFABESİ


TÜRKLERİN BİLİNEN EN ESKİ ALFABESİ
Sogd Alfabesi.

Türk, Uygur Sogd Alfabesi

Özellikle M.S. III. yüzyılda İran Hristiyanlığı Maniheizm /Mecusilik dininin, İran şahı Ardeşir, I.Şapur’un izinleriyle bütün Sasani imparatorluğu ve eski Pars imparatorluğu etki alanları olan, Kırım’dan Yemen’e Horasan’dan Cezayir’e kadar din peygamberi Mani’nin sağlığında, her millete kendi diliyle yazılarak gönderilen din kitapları, Mani dini esaslarının Sabilik dini mitolojisi üstüne kurulmuş olduğundan Arami alfabesi ile eski İran Pehlevi alfabesi karışımı olan Sogd Alfabesi üretilmiştir. Mani’nin kitapları da bu alfabe ile yazılmıştır.
Sogd adı, Sogdiana adı verilen günümüz güney orta Asya Türk devletlerinin kapladığı coğrafyadan alır.
Sogd alfabesini tanıtan, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Fakultesinden Feryal Korkmaz ve Berker Keskin’in, Nicholas Sims-Williams’ın kitabından Türkçeye çevirdiği kitabın pdf formatını Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi internet sitesinden alıp size takdim ediyorum.
Bu gün övündüğümüz Orhun Yazıtları, Bilga Kağan ve vezir Tonyukuk kitabelerinin dilleri Sogd alfabesiyle azılmıştır.
Türkçü ve Ülkücülerin bayraklarına yazdıkları “IYI” yani Türk kelimesi de Sogd alfabesiyle yazılmıştır.
 

Uygur Sogd Alfabesiyle yazılmış Mani dini metinlerinden bir sayfa

Türkçüleri, Türkçülük meraklılarını atalarının 1700 yıl önce edindikleri alfabelerini öğrenmeye davet ediyorum.

Alaeddin Keykubat Yavuz
 Yazıyı PDF indirmek için tıklayınız
Reklamlar

About Alaeddin Yavuz

55 years old man,Turk, blogger, anti war, antiemperialist, socialist, since 1978's leftist, religionless, peacemaker, antiracest, retired constable, married, have two children, live in Istanbul- Turkiye Yazılarımı ırkçı, etnik,dini ayrımcı bulanlar, Selçuklu ile Osmanlı'nın çöküşünde, Atatürk'e yapılan 26 Kürt isyanı, Şapka yasası bahanesiyle çıkartılan çok sayıda iç isyanın, yine Atatürk'e 25 suikastın arkasında ve 30 yıldır, 50.000 insanımızın ölümünde Kürt Yezidiliği ve onların ardında saklanmış gayrimüslüm azınlıkların olmadığını ispatlasın. Tarih boyunca devletler dinleri, dinler devlet siyasetlerini belirlemiştir. Bilinenlere göre, Sümer ile başlayan din ile devlet siyaseti belirleme, Babil, Asur, İran ve Roma ile sürmüştür. Bu günde, devletler ve dinler günümüzün Roma'sı A.B.D. tarafından yeniden düzenlenmektedir. Yeni tanrılar ve Mehdiler çoktan piyasalara sürülmüştür. Siz, dinlerinizi değişmemiş zannedin durun. Bunları seçtiğimizi zannettiğimiz, onlara çalışan siyasiler, askeri, sivil bürokratlar, eğitimciler, yazar-çizerler ve din adamları yardımıyla yapmaktadır. Din adamları tarih boyunca, daima halka çobanlık eden hakim sınıfın ortağı olmuşlardır. Temel ilkeleri, "Korkut, Kandır, Köleleştir. Ölüm sonrası sonsuz yaşamada, "ebedi mutluluk" vaadini kaçırmakla korkuturlar; Cennet, ve ebedi yaşam mükafatlarıyla kandırırlar; Siyasi ve dini otoriteye itaate razı ederek köleleştirirler. Halka hizmet eden, devlet ve egemen sınıfa karşı koruyan tek bir din yoktur. Tüm yasalar, halkın aleyhine yapılır. Egemen sınıflar yargı tanımazlar. Çobanların sürülerini koruyup, otlatıp,sulayarak beslemeleri ve satmaları gibi, din adamlarının ortağı egemen sınıflar da halkı, küçük refah artışları, dini bağnazlığı körükleyerek kendilerine bağlar, güç ve şöhret kazandıracak savaş iç savaş, terör, işgal olaylarında da kurban ederler. Aynı çobanın sürüsüne yaptığı gibi. Günümüzde Kombine Tesisleri çağdaş hayvancılık ile cağdaş devlet anlayışını daha açıklanabilir hale getirmişlerdir Tacı Haine Giydiren Milletin Kanı Dinmez. Takdir sizindir.
Bu yazı Arkeoloji-Dinler Tarihi, Tarih içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.